Чому ревакцинація важлива для підтримки імунного захисту?

Вакцинація є надійним та перевіреним методом профілактики інфекційних хвороб, таких як дифтерія та правець. Однак отриманий завдяки вакцинації імунітет із часом слабшає, і саме ревакцинація дозволяє підтримувати його на необхідному рівні. Ревакцинація нагадує імунній системі про загрозу, стимулюючи її до повторної активної реакції.

🔹Чим небезпечні дифтерія та правець?

Дифтерія та правець – це небезпечні інфекційні хвороби, які можуть мати серйозні наслідки для здоров’я, а в невакцинованих людей призвести до смерті.

Дифтерія вражає слизову оболонку горла, утворюючи плівки, які можуть перешкоджати диханню, а також вражати серце, нервову систему та нирки. У невакцинованих людей, які не отримують лікування, летальність становить 29%.

Правець вражає нервову систему, спричиняючи болісні м’язові спазми, та має рівень летальності до 80%. Колективного імунітету від правця не існує, тож вакцинація – єдиний спосіб захиститися.

📆На щастя, в Україні доступні в достатній кількості вакцини проти обох хвороб, які безполатно надаються в рамках національного календаря профілактичних щеплень – https://tinyurl.com/3kd9txu2 .

Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря чи найближчого закладу охорони здоров’я.

🔹Як працює вакцина?

Вакцини після введення в організм імітують інфекцію, щоб задіяти ваш природний захист. Активним компонентом вакцини є антиген, який змушує імунну систему виробляти антитіла.

Антигеном можуть бути:

▪️ ослаблені чи вбиті бактерії/віруси;

▪️ фрагменти їхнього генетичного матеріалу;

▪️ бактеріальний токсин (оброблений і нетоксичний).

Отже, імунна система починає реагувати на вакцину та створює антитіла. Антитіла – це спеціальні білки, які «запам’ятовують» збудника. Унаслідок вакцинації в організмі залишаються клітини пам’яті, які знають як боротися зі збудником, проти якого працює вакцина. Якщо в організм вакцинованої людини потрапить живий і сильний вірус чи бактерія, то імунна система швидко активується для захисту.

🔹 Чому необхідна ревакцинація?

З часом рівень антитіл, отриманих під час вакцинації, може зменшуватися. Ревакцинація потрібна, щоб «освіжити» пам’ять імунної системи. У випадку з правцем, який потрапляє до організму через брудні рани, дорослим необхідно вакцинуватися кожні 10 років.

Особливо імунітет слабшає в людей похилого віку. Вони стають більш вразливими до інфекційних захворювань і мають підвищений ризик розвитку супутніх хвороб на кшталт хронічних респіраторних чи серцево-судинних захворювань.

🔹(Ре)вакцинація вагітних – один захист на двох

Життєво важливою для вагітних є вакцинація АаКДП-М (комбінованою вакциною проти правця, дифтерії та кашлюку з ацелюлярним кашлюковим компонентом). Така вакцианція рекомендується під час кожної вагітності між 27 і 36 тижнями незалежно від того, чи отримувала жінка планові щеплення до вагітності чи під час попередньої вагітності.

Вакцинація під час вагітності дозволяє матері передати антитіла дитині через плаценту та захистити з народження.

🔹Календар ревакцинацій: чому слід дотримуватися графіку?

У рамках національного календаря профілактичних щеплень ревакцинація проти дифтерії та правця розпочинається з раннього дитинства. Перша ревакцинація (проти дифтерії, правця і кашлюку) проводиться в 18 місяців, друга (уже без кашлюкового компоненту) – у 6 років, третя – у 16 років. Для дорослих ревакцинація проти дифтерії та правця рекомендується кожні 10 років.

Якщо у дитинстві людина не вакцинувалася, або дані про вакцинацію відсутні, для повноцінного захисту необхідно пройти триразовий курс вакцинації з дотриманням певних інтервалів. У таких випадках варто звернутися до сімейного лікаря, який допоможе скласти індивідуальний графік щеплень.

Поділитися:
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування
Дивитись більше:
19.11.2024

Важливо знаходити час для профілактичних медоглядів. Набагато простіше протидіяти захворюванням до їх виникнення чи...

19.11.2024

За даними моніторингу за поточний 46 тиждень захворюваність на на грипп та ГРВІ знаходиться на сезонному рівні....

19.11.2024

У Центр громадського здоров’я України України зазначають, що за 10 місяців 2024 року рівень захворюваності на кашлюк...

19.11.2024

Коли ви курите або вейпите, шкідливі хімічні речовини моментально потрапляють у ваші легені, а звідти переходять у...

Адреса:
67700, Україна, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Сергія Файнблата, буд. 7
Білгород - Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України":
Основні завдання та функції: - мікробіологічні, вірусологічні, паразитологічні, санітарно-гігієнічні, токсиколого-гігієнічні, фізичні, радіологічні, молекулярно-генетичні та інші дослідження щодо безпеки факторів, що можуть небезпечно впливати на стан здоров'я людини у будівлях, спорудах, на територіях, сировині, продукції, об'єктах виробничого середовища, питній воді, ґрунті, повітрі, біоматеріалі та довкіллі, в т. ч. діагностичні; - дослідження стану здоров'я населення та середовища життєдіяльності людини, виявлення причинно-наслідкових зв'язків між станом здоров'я населення та впливом на нього факторів середовища життєдіяльності людини;
GPS: 46.191038002227, 30.343036651611
Графік роботи:
пн-пт з 9:00 до 17:12

Білгород - Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України"

Білгород - Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України"