Правець — це небезпечна інфекційна хвороба, яка вражає нервову систему і викликає сильні болісні м'язові спазми (судоми). Навіть при отриманні медичної допомоги, ризик смерті від правця може досягати 80%. Збудником правця є бактерія Clostridium tetani, яка потрапляє в організм через рани, подряпини, порізи, опіки, укуси тварин.
Також правець можна отримати через нестерильне обладнання для пірсингу, татуювань чи ін’єкцій або через травмування гострими предметами чи уламками деревини. Правець не передається від людини до людини, а обробка рани антисептиками не вбиває цю бактерію.
За період з початку 2022 року до середини 2024 року в Україні було зафіксовано 21 випадок правця. З них 5 випадків — поміж дітей.
Симптоми
Перші симптоми правця можуть з'явитися через 3–21 день після зараження:
стискання щелеп, що робить відкривання рота болісним;
підвищення температури до 38°C і вище;
надмірне потовиділення;
прискорене серцебиття;
сильні судоми м'язів, які ускладнюють дихання та ковтання;
пізніший симптом — ламкість кісток.
За перших ознак правця необхідно негайно звернутися до лікаря, адже можуть виникати серйозні ускладнення, як-от пневмонія чи емболія легеневої артерії. Зволікання з належним лікуванням майже завжди закінчується смертю.
Як запобігти хворобі
Вакцинація — найкращий спосіб запобігання правцю. В Україні доступна вакцина, яка захищає одразу від трьох хвороб: дифтерії, правця та кашлюку. Вона безоплатна та включена до Національного календаря профілактичних щеплень. Щоб вакцинуватися, треба звернутися до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.
Коли потрібно вакцинуватися
Щеплення проти правця починається у грудному віці: перші три дози вакцини АКДП вводять у 2, 4 і 6 місяців. Перша ревакцинація проводиться у 18 місяців, а наступні ревакцинації здійснюються в 6 і 16 років, з подальшим повторенням кожні 10 років у дорослому віці.
Якщо дитина або доросла людина пропустила щеплення
Якщо дитина пропустила свої перші щеплення, все одно необхідно пройти вакцинацію. Ваш сімейний лікар пояснить, як саме надолужити пропущені дози. Порядок вакцинації може відрізнятися для дітей до і після 7 років, але якщо правильно дотримуватися графіку, вакцина забезпечує надійний захист.
Якщо доросла людина не впевнена, чи отримувала вакцину, то все одно треба отримати щеплення. Для цього потрібно звернутися до сімейного лікаря, який допоможе скласти індивідуальний графік безоплатної вакцинації. Через 7 місяців після її початку ви будете мати всі 3 дози первинного вакцинального комплексу.
Що робити, якщо ви контактували з хворим на правець
Правець не передається від людини до людини, тому контактувати з хворим безпечно.
Лікування
Зверніться по медичну допомогу за номером 103 або 112, якщо:
рана глибока;
до рани потрапив ґрунт або стороннє тіло;
ви не отримали всіх щеплень проти правця або не знаєте про це.
Якщо симптоми правця відсутні, але є ризик зараження, медичний працівник
може очистити рану та зробити ін'єкцію протиправцевого анатоксину. У разі появи симптомів правця лікування буде проводитися у відділенні інтенсивної терапії.|
Довідково
З 1 серпня в Україні триває кампанія з додаткової імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для тих, хто пропустив планові щеплення у попередні роки. Всі щеплення за Національним календарем є безоплатними. Якщо не пам’ятаєте, чи були вакциновані, зверніться до сімейного лікаря, який складе інд індивідуальний графік вакцинації з урахуванням мінімальних інтервалів.