Зоонози – інфекційні хвороби, спільні для тварин і людей. Організми тварин для збудників зоонозів є природним середовищем перебування, де збудники живуть, розмножуються і виділяються в зовнішнє середовище.
В області за 5 місяців поточного року зареєстровано 4 випадки хвороби Лайма, захворюваність на сказ, туляремію, лихоманку Ку, сибірську виразку, холеру не зареєстровано.
Зараження людини може відбутися при нападі інфікованих членистоногих, контактним, харчовим, водним шляхом або за допомогою аерозолів.
Необхідно відзначити, що часто захворювання в людей має важчий перебіг, ніж у тварин. Кількість зоонозних нозоформ, від яких можуть постраждати люди, достатньо значна (чума, туляремія, сибірка, бруцельоз, лептоспіроз, сальмонельоз, хвороба Лайма тощо).
Шляхи передачі зоонозних інфекцій
Зоонозні інфекції — це хвороби, джерелом яких служать багато тварини. Шляхи передачі можуть бути різними — від безпосереднього контакту (для сказу, сибірської виразки) до зараження через забруднену навколишнє середовище (наприклад, збудники туберкульозу можуть зберігатися в грунті до 4 років).
Найбільш часто збудник передається через вживання м’яса, яке було заражено за життя тварини або посмертно, після розбирання туші, а також яєць, молочних продуктів, сухого молока. У більш рідкісних випадках бактерія може бути занесена руками при попаданні на кон’юнктиву очей. Для інших інфекцій можуть бути більш характерні шляхи зараження, наприклад, кліщовий енцефаліт — через укуси комах. Однак і в цьому випадку можливі інші способи інфікування (через вживання молочних продуктів хворих кіз і корів).
Нагадуємо основні заходи особистої профілактики зоонозів:
- вживати м’ясні продукти тільки після якісної термічної обробки;
- не використовувати сире молоко;
- не користуватись водою з відкритих водойм без кип’ятіння;
- не купувати харчові продукти у місцях стихійної торгівлі;
- захищати харчові продукти та посуд від мух;
- старанно слідкувати за чистотою рук;
- дотримуватись чистоти в приміщеннях;
- проводити дератизаційні та дезінсекційні заходи;
- запобігати укусів кліщами та іншими комахами;
- забезпечувати профілактику та лікування домашніх та свійських тварин;
- робити щеплення при перебуванні в ензоотичних районах або професійних груп з підвищеним ризиком зараження.