З метою підвищення рівня обізнанності населення щодо факторів ризику зараження на ботулізм фахівці Б-Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України" провели інтерактивний урок для учнів Ліцей "ЛІДЕР" міста Білгорода- Дністровського Одеської області .
Ботулізм виникає через токсин, який вражає нерви організму, утруднює дихання та може призвести до паралічу м’язів і навіть смерті.
Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м'ясо, риба, рідше – овочі.
Потенційно небезпечними є всі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.
Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності і виглядом, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, адже мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.
Також, ботулізм може виникнути, якщо з’їсти в'ялену чи копчену рибу та будь-які вироби з м'яса (ковбаса, шинка тощо).
Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах.
Це трапляється у випадку недотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.
Зазвичай перші симптоми ботулізму можуть виникнути через - год. після споживання зараженого продукту. Однак, це можливо і через год. і через днів. Усе залежить від дози та виду токсину, що потрапив в організм людини.
Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби.
Початкові ознаки –загальна слабкість, незначний головний біль.
Блювота і пронос бувають не завжди.
Надалі з'являється порушення зору: хворий бачить всі предмети ніби в тумані, через сітку, з'являється двоїння предметів.
Одночасно виникають спрага, сухість у роті, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу, мова стає невиразна.
Потім з'являється сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальна слабкість, підвищення температури тіла.
У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Щоби вберегтися від ботулізму потрібно:
ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;
захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх в закритому посуді;
не купувати копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
не їсти консерви з бомбажем або при підозрі на недоброякісність (якщо ви не впевнені, що продукти зберігались правильно, або транспортувались належним чином).
При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря. Усі хворі на ботулізм, незалежно від форми захворювання, підлягають госпіталізації. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків — введення ботулінічного антитоксину