Щорічно 16 жовтня у понад 50 країнах світу відзначається «Всесвітній день здорового харчування ». Метою Всесвітнього дня здорового харчування є звернення уваги сучасного суспільства до проблем харчування.
Статистичні данні представлені Всесвітньою організацією охорони здоров’я є свідченням того, що 80 % усіх захворювань в тій чи іншій мірі пов’язані з харчуванням, а 40% з них безпосередньо пов’язані з фактором харчування людини.
Провідні рекомендації щодо здорового харчування, які розроблені ВООЗ:
-Здорова збалансована дієта ґрунтується на різноманітних продуктах переважно рослинного, а не тваринного походження.
-Хліб, круп’яні й макаронні вироби, рис і картоплю треба споживати кілька разів на день по черзі, у кожному прийомі їжі.
-Різноманітні овочі й фрукти потрібно вживати кілька разів на день (400-500 г). Перевагу слід віддавати продуктам місцевого виробництва.
-Молоко й молочні продукти з низьким змістом жирів і солі (кефір, кисле молоко, сир, йогурт) необхідні в щоденному раціоні.
-За відсутності протипоказів замініть м’ясо й м’ясні продукти з високим змістом жирів на бобові, рибу, птицю, яйця або пісні сорти м’яса. -Порції м’яса, риби або птиці повинні бути невеликими (50-75 г).
-Обмежте споживання насичених жирів в кашах і на бутербродах, обирайте низькожирові сорти продуктів.
-Обмежте споживання цукру, солодощів, кондитерських виробів, десертів.
-Загальне споживання солі, з врахуванням солі, що міститься в хлібові, консервованих і інших продуктах, не повинне перевищувати однієї чайної ложки (4-5 грамів) у день. -Рекомендується використовувати тільки йодовану сіль.
-Варто підтримувати, принаймні, помірний рівень фізичної активності.
-Не слід вживати більше двох порцій алкоголю на день (кожна порція містить 10-15 г етанолу).
-Вибирайте різноманітні продукти (свіжі, заморожені, сушені), у першу чергу вирощені у вашій місцевості.
-Віддавайте перевагу готуванню продуктів на парі або шляхом відварювання, запікання.
-Зменшить додавання жирів, масел, цукру в процесі готування їжі.