Згідно з даними World Health Organization (WHO) , сказ щороку призводить до 59 000 випадків смертей серед людей у світі - в середньому одна людина кожні 10 хвилин.
Сказ входить в першу п'ятірку основних небезпечних зоонозів, що завдають найбільших соціальних і економічних збитків.
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом. Характеризується розвитком енцефаліту зі пошкодженням функції центральної нервової системи і завжди закінчується летально.
Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус із слиною. Найчастіше люди інфікуються в результаті контакту з хворими на сказ домашіми котами, собаками та дикими тваринами: лисицями, вовками та кажанами. Також небезпеку становлять безпритульні невакциновані тварини.
Основний шлях проникнення вірусу в організм відбувається через пошкодження шкіри внаслідок укусів, подряпин та ослинення.
Як захистити себе від сказу
Вакцинація тварин: Щорічна вакцинувати проти сказу своїх домашніх і сільськогосподарських тварин. У ветеринарних лікарнях http://surl.li/ggilsx Держпродспоживслужба вакцина проти сказу надається безкоштовно.
Уникнення контакту з дикими тваринами: Не торкайтеся безпритульних або диких тварин, навіть якщо вони виглядають здоровими.
Негайне звернення до лікаря після контакту з твариною: Якщо вас укусила, подряпала або ослинила будь яка тварина, негайно промийте рану проточною водою з милом протягом 15 хвилин, та зверніться за медичною допомогою до травматологічного пункту.
Отримати безоплатну медичну допомогу у разі укусу чи підозри на інфікування може кожен. Для цього людині потрібно звернутися до медзакладу, де є травматологічне відділення. Антирабічна допомога в м. Одесі населенню надається на базі травмпунктів наступних закладів охорони здоров’я: (http://surl.li/nohbhd ).В Одеській області (http://surl.li/jqhjij)
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримує необхідну кваліфіковану медичну допомогу. За показанням лікар призначає курс антирабічних щеплень. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.
Захищайте себе і своїх близьких, дотримуючись цих заходів безпеки.