Цьогорічна зимова погода дивує своїми чималими перепадами. Промерзнути по дорозі додому чи на роботу вкрай легко, не кажучи вже про тих, хто вимушений з тих чи інших причин практично цілими днями перебувати на свіжому повітрі.
Чим відрізняється переохолодження від обмороження?
Переохолодження — це вплив холоду на весь організм, який викликає його загальне охолодження. При цьому наступає розлад кровообігу, спочатку шкіри, а потім і глибше розташованих тканин. У кінцевому результаті потім може настати і їх змертвіння цих тканин.
Обмороження наступає при тривалій дії холоду на яку-небудь ділянку тіла людини. Воно може виникати не тільки у дуже морозну погоду, але й при температурі навіть вищій +4°C, особливо якщо людина охолоне від дощу, поту або занурення в холодну воду, а також при підвищеній вологості повітря і сильному вітрі.
Понад 90% всіх обморожень припадає на пальці ніг і рук, ніс, вуха та щоки. Після відчуття холоду з’являються поколювання, оніміння на місці пошкодження. Відморожена частина тіла стає блідою, холодною та нечутливою.
Що робити щоб не замерзнути:
• Не виходьте з дому голодними, а якщо змерзли — з’їжте щось і пийте достатньо рідини.
• Не куріть. Паління, зокрема нікотин, погано впливає на стінки судин. Це збільшує ризики порушити терморегуляцію.
• Не носіть тісне взуття та одягайте кілька шарів одягу. Одяг та взуття повинні бути теплими та сухими, натільна білизна має бути з натуральних матеріалів.
• Обов’язкові аксесуари в холодну погоду — рукавички, шапка, шарф, піднятий комір. Вони захистять відкриті ділянки шкіри від холоду.
• Уникайте тривалого перебування у холодних сирих приміщеннях та роботи на відкритому повітрі у морозну погоду з підвищеною вологістю повітря.
• Будьте активні — рухайте руками, пальцями ніг, але уникайте перевтоми, бо коли ви втомлені, то втрачаєте тепло швидше.
• Не варто виходити на вулицю спітнілими.
Перша допомога при обмороженні:
• Потерпілого необхідно занести в тепле, сухе приміщення, зняти взуття та одяг, тепло вкутати.
• Зніміть будь-який мокрий одяг, який на людині
• Потерпілого варто напоїти теплими, але не гарячими водою, чаєм або молоком.
Необхідно пам’ятати, що розтирання відморожених частин тіла снігом шкідливе, тому що це поглиблює охолодження, а крижинки ранять шкіру. Не варто розтирати шкіру при появі набряку та пухирів.
Пошкоджену частину тіла необхідно висушити (протерти), закрити стерильною пов’язкою та тепло укутати. Відморожені ділянки тіла не можна змащувати жиром і мазями.
Важливо, що при будь-якому ступені обмороження необхідно звернутися до лікаря.