Нітрати - це солі азотної кислоти, які можуть спричиняти токсичну дію на організм. Ми звикли думати, що основну небезпеку в плані вмісту нітратів становлять ранні і несезонні овочі і фрукти, а вода зі свердловини або колодязя чистіше і здоровіше тієї, що тече з крана. Але іноді це далеко не так: нітрати в питній воді – на жаль, досить поширене явище.
Нітрати потрапляють у грунт, звідти – в ґрунтові води, а з них – в свердловини і колодязі.
Якщо вміст нітратів у питній воді перевищений, то її вживання може мати досить серйозні наслідки для здоров’я.
Чим же небезпечні нітрати в питній воді?
При одноразовому потраплянні в організм великої дози нітратів, вони можуть викликати серйозне отруєння, аж до летального випадку.
Але навіть якщо наслідки отруєння нітратами ви помітили не відразу, накопичуючись в організмі, можуть призвести до розвитку серйозних захворювань:
Онкологічні захворювання (зокрема, шлунково-кишкового тракту).
Порушення роботи підшлункової та щитовидної залози
Серцева недостатність
Захворювання нирок
Захворювання серцево-судинної системи
Накопичуючись в організмі, нітрати провокують так звану метгемоглобінемію. При цьому захворюванні гемоглобін в крові заміщується метгемоглобіном, який не виконує функцію перенесення кисню. Це веде до таких серйозних наслідків як кисневе голодування, різко погіршується стан здоров’я.
Пам’ятайте!
- Небезпечно вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л), особливо це стосується дітей та вагітних жінок;
- щоб приготувати їжу чи дати попити дитині до 3 років, використовуйте чисту питну воду, вільну від нітратів та інших небезпечних речовин.
АКЦЕНТУЄМО УВАГУ:
Станом на 25.09.2023 відібрані проби питної води відповідають ДСанПіН 2.2.4-171-10