З метою підвищення обізнаності з питань психічного здоров'я на робочому місці та у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?психолог Білгород-Дністровського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області та фахівець Б-Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України"провели тренінг для працівників Комунального закладу '' Центр культури та дозвілля'' Шабівської громади, центру надання адміністративних послуг с. Салгани та працівників бібліотеки на тему: «Простір твоєї безпеки».
Професійна діяльність – один із чинників, що дозволяє нам почуватися потрібними і корисними. Водночас неувага до психологічного комфорту в процесі роботи може мати негативні наслідки як для фізичного, так і для психічного здоров’я.
Що таке вигорання?
Вигорання не з’являється раптово – воно розвивається поступово. Цей стан не є хворобою, втім він може прискорювати розвиток, наприклад, депресії.
Основні ознаки вигорання:
• сильна непереборна втома, виснаження,
• дистанціювання від роботи, цинічне ставлення до неї,
• відчуття неефективності й знижена професійна самооцінка.
Що робити у разі вигорання?
Вигорання не вважається хворобою, це – синдром. Проте, якщо вигорання проявляється як частина депресії чи розладу адаптації, людина може потребувати лікування і видачі листка тимчасової непрацездатності.
Вигорання може вважатися хворобою, якщо людина внаслідок нього не в змозі працювати, але основним діагнозом в цьому випадку все одно буде один із психічних розладів (наприклад, стан депресії, розлад адаптації, стрес-реакція тощо). У такому разі вигорання може бути визначене як додатковий діагноз, а активне лікування буде призначене для основного розладу. Лікування підбирається індивідуально і може включати, наприклад, стрес-менеджмент, медикаментозне лікування або психотерапію. Водночас важливим є здоровий сон.
Як запобігти вигоранню на роботі?
1. Розділяйте роботу і дозвілля. Не беріть робочі завдання додому і не розв’язуйте особисті проблеми на роботі.
2. Плануйте роботу заздалегідь, навчіться казати «ні» і чітко визначайте пріоритетність виконання завдань.
3. Чітко дотримуйтеся визначених пріоритетів.
4. Піклуйтеся про фізичний стан. Намагайтеся достатньо спати, повноцінно харчуватися і зберігати здоровий рівень фізичної активності.
5. Працюйте над добрими стосунками вдома і будуйте екологічні відносини на роботі, підтримуйте відкриту робочу атмосферу.
6. Визначте власні можливості та план кар’єрного зростання, намагайтеся постійно підтримувати та підвищувати кваліфікацію.
7. Сприймайте свою роботу як вагому. Адже кожна професія є важливою і кожен внесок має значення.
Психологічна безпека в робочому середовищі — невід'ємна складова успішності та ефективності співробітників.