За даними ВООЗ, щороку на інфекції, які передаються кліщами, хворіє від 5 до 12 тисяч європейців. В Україні поширені кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма, які трапляються у теплий період року.
В період активності кліщів фахівці Б-Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України" відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб відвідують парки міста та проводять збір кліщів задля визначення чисельності екземплярів на м.кв.
На протязі епідсезону ця робота проводиться фахівцями систематично.
Підчепити кліща можна на будь-якому газоні й траві, найімовірніше в лісі, парку чи сквері. А тому вирушаючи на прогулянку, пікнік чи в похід варто подбати про захист!
Як уберегтися від кліщів:
Подбайте про відповідне вбрання: закрите взуття й одяг, головний убір.
Для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву, звільніть місце для привалів від хмизу.
Ретельно оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус.
Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням.
Удома виперіть і попрасуйте одяг і речі, якими користувалися на прогулянці.
Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.
Перші ознаки кліщового енцефаліту дають таку клінічну картину:
• Підвищується температура тіла – до 38-40 °C
• Загальна слабкість організму, швидка стомлюваність і сонливість
• Запаморочення, озноб, нудота і блювота
• На пізніх стадіях – біль в м’язах, оніміння шкіри на шиї та обличчі
Алгоритм дій при виявленні кліща на тілі:
Помітивши перші ознаки укусу енцефалітного кліща, звертайтеся до найближчого медичного пункту без зволікання. Що швидше ви отримаєте кваліфіковану медичну допомогу, то менш серйозними будуть наслідки поширення вірусу в організмі.
Не намагайтеся видалити паразита самостійно. У місці укусу можуть залишитися частинки комахи, що тільки ускладнить ситуацію. Якщо все ж вдалося зробити все правильно, не поспішайте знищувати кліща. Його потрібно віднести до лабораторії, де встановлять, чи була комаха переносником вірусу. Це дасть змогу медикам призначити правильне лікування.