Білки, жири й вуглеводи: як їх знайти на тарілці та чи всі вони однакові?

З метою виконання розпорядження Одеської обласної державної (військової) адміністрації «Про затвердження операційного плану заходів щодо реалізації Стратегії реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року у закладах загальної середньої освіти Одеської області на 2024 рік» фахівці Б-Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України" продовжують виконання заходів, передбачених розпорядженням.

Правильні пропорції білків, жирів і вуглеводів (БЖВ) вже порахували у тарілці здорового харчування:

🍏 Фрукти й овочі — одна половина.

🐟 Цільнозернові та здорові білки — ділять другу половину порівну, тобто складають чверть від тарілки.

А нам залишається обрати відповідні продукти, аби від них було більше користі й насичення.

☝️ Почнемо з вуглеводів. На тарілці здорового харчування ви знайдете здебільшого “складні” вуглеводи. Вони розщеплюються повільно, а енергія з них вивільняється поступово. Так ви отримуєте насичення на тривалий час.

Такі вуглеводи можна знайти у:

🍞 цільнозернових, а саме хлібі з такого борошна, макаронах;

🍚 булгурі, пшоняній та кукурудзяній каші, гречці, вівсянці (яку треба варити, а не запарювати), неочищеному рисі.

❌ Обмежуємо або взагалі уникаємо “швидких” вуглеводів. Це сахароза, глюкоза й фруктоза. Вони розщеплюються на “раз-два”: організм швидко отримав енергію й наситився, і так само швидко залишився ні з чим. Такі вуглеводи є у печиві, тістечках, вареннях — у всьому, що містить доданий цукор.

В них теж є глюкоза й фруктоза. Але річ у тім, що ці продукти містять клітковину — вона забезпечує поступове всмоктування цукру. Саме тому природний цукор в цілих продуктах не можна порівняти з тим цукром, який штучно додали в продукти.

✌️ З білками все простіше. Є тваринні й рослинні білки. Старайтеся надавати перевагу рослинним білкам (квасоля, нут, сочевиця, горіхи тощо), а тваринні білки отримувати з птиці, нежирного мʼяса та риби. Рибу, до речі, можна часом і жирну. Основне — баланс.

👌 Так ми переходимо до жирів і тут знову трішки складніше, але й одразу буде зрозуміліше, чому рибу можна часом і жирну, а мʼясо — все ж не варто.

У тваринному мʼясі, вершковому маслі, салі тощо містяться насичені жири, вживання яких у надмірній кількості може бути повʼязане з підвищенням рівня “поганих” жирів в організмі, що призводить до серцево-судинних захворювань. Їх варто зменшувати на користь ненасичених жирів, які містяться в рибі, оліях, горіхах, насінні та інших продуктах рослинного походження. Вони навпаки повʼязані зі зниженням ризику розвитку атеросклеротичних серцево-судинних захворювань.

Поділитися:
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування
Дивитись більше:
19.11.2024

Важливо знаходити час для профілактичних медоглядів. Набагато простіше протидіяти захворюванням до їх виникнення чи...

19.11.2024

За даними моніторингу за поточний 46 тиждень захворюваність на на грипп та ГРВІ знаходиться на сезонному рівні....

19.11.2024

У Центр громадського здоров’я України України зазначають, що за 10 місяців 2024 року рівень захворюваності на кашлюк...

19.11.2024

Коли ви курите або вейпите, шкідливі хімічні речовини моментально потрапляють у ваші легені, а звідти переходять у...

Адреса:
67700, Україна, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Сергія Файнблата, буд. 7
Білгород - Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України":
Основні завдання та функції: - мікробіологічні, вірусологічні, паразитологічні, санітарно-гігієнічні, токсиколого-гігієнічні, фізичні, радіологічні, молекулярно-генетичні та інші дослідження щодо безпеки факторів, що можуть небезпечно впливати на стан здоров'я людини у будівлях, спорудах, на територіях, сировині, продукції, об'єктах виробничого середовища, питній воді, ґрунті, повітрі, біоматеріалі та довкіллі, в т. ч. діагностичні; - дослідження стану здоров'я населення та середовища життєдіяльності людини, виявлення причинно-наслідкових зв'язків між станом здоров'я населення та впливом на нього факторів середовища життєдіяльності людини;
GPS: 46.191038002227, 30.343036651611
Графік роботи:
пн-пт з 9:00 до 17:12

Білгород - Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України"

Білгород - Дністровський РВП ДУ "Одеський ОЦКПХ МОЗ України"