У Центр громадського здоров’я України України зазначають, що за 10 місяців 2024 року рівень захворюваності на кашлюк виріс більш як у 20 разів, якщо порівнювати з минулим роком.
В Одеській області у 2023 році поодинокі випадки кашлюку почали реєструватись наприкінці року з подальшою щомісячною тенденцією до зростання у 2024 році. Всього за 10 місяців 2024 року зареєстровано 487 випадків кашлюку, тоді як за аналогічний період минулого року - лише один випадок. Найвищий показник захворюваності зареєстровано у травні - 101 випадок.
Причина зростання захворюваності — збільшення кількості не щеплених дітей.
Епідемічний процес кашлюку має свої особливості. Спалахи цього захворювання часто проявляються циклічністю через залежність від часового імунітету, рівня охоплення вакцинацією та інших факторів. Частота підйомів захворюваності, як правило, спостерігається кожні 3-5 років. Сукупність цих факторів і призвела до підйому захворюваності у 2024 році.
Захист від кашлюку надає вакцинація. Відповідне щеплення роблять у 2, 4, 6 та 18 місяців від народження. Це комбінована вакцина, яка також захищає від правця та дифтерії (АКДП), вона входить до національного календаря та є безоплатною для дітей.
Нагадуємо: кожні 10 років дорослим потрібно оновлювати щеплення проти дифтерії та правця (вакцина АДП-М). Для цього необхідно просто звернутись до свого сімейного лікаря. Вона також безоплатна.
З 1 серпня в Україні триває кампанія додаткової імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для осіб, що пропустили планові щеплення. Якщо вам невідомий ваш вакцинальний статус або ви пропустили щеплення, зверніться до свого сімейного лікаря.
Своєчасна вакцинація в будь-якому віці — це простий та ефективний спосіб зберегти здоров’я надовго.
Рішення про вакцинацію — це завжди правильний крок.